petak, 19. prosinca 2014.

energetski certifikati

ENERGETSKI CERTIFIKAT jest dokument koji predočuje energetska svojstva zgrade i koji ima sadržaj i izgled propisan Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada, a izdaje ga ovlaštena osoba. Sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji za referentne i stvarne klimatske podatke, objašnjenja tehničkih pojmova te popis primijenjenih propisa i normi.
SVRHA ENERGETSKOG CERTIFIKATA JE IZDATI PREPORUKE ZA EKONOMSKI POVOLJNO POBOLJŠANJE ENERGETSKIH KARAKTERISTIKA ZGRADE.
Energetski certifikat izdaje se na temelju obavljenog energetskog pregleda i vrijedi 10 godina od trenutka izdavanja.

Vezano za izdavaje energetskog certifikata zgrade možemo podijeliti u dvije kategorije:
1. Zgrade sa jednostavnim tehničkim sustavom
2. Zgrade sa složenim tehničkim sustavom

ZGRADE S JEDNOSTAVNIM TEHNIČKIM SUSTAVOM
su stambene i nestambene zgrade građevinske (bruto) površine manje ili jednake 400 m² i koje su opremljene:
– s pojedinačnim uređajima za pripremu potrošne tople vode i koje nisu opremljene sustavima grijanja, hlađenja, ventilacije
– s lokalnim i centralnim izvorima topline za grijanje i pripremu potrošne tople vode bez posebnih sustava za povrat topline, s razdiobom toplinske energije jednim cirkulacijskim krugom bez korištenja alternativnih sustava
– s pojedinačnim rashladnim uređajima
– s lokalnim sustavima ventilacije bez dodatne obrade zraka i bez povrata topline;

ZGRADE SA SLOŽENIM TEHNIČKIM SUSTAVOM
jesu sve ostale stambene i nestambene zgrade.

SADRŽAJ ENERGETSKOG CERTIFIKATA
Energetski certifikat mora sadržavati:
-Opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala i izradila energetski certifikat, oznaku energetskog certifikata,
- podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji za referentne i stvarne klimatske podatke, objašnjenja tehničkih pojmova, popis primijenjenih propisa i normi.
- Oznaka energetskog certifikata uključuje registarski broj ovlaštene osobe, redni broj energetskog certifikata koji je izdala ta ovlaštena osoba i kraticu oznake zgrade (na pr.: F/P_X_201X_SZX/NSZX).
- ECZ obvezno sadrži prijedlog mjera za troškovno optimalno ili troškovno učinkovito poboljšanje energetskih svojstava zgrade ili građevnog dijela zgrade odnosno posebnog dijela zgrade, osim ako nema realnog potencijala za takvo poboljšanje u odnosu na zahtjeve energetske učinkovitosti koji su propisani posebnim propisom
OBAVEZA PRIBAVLJANJA ENERGETSKOG CERTIFIKATA
Energetski certifikat je potreban za :
Nove zgrade prije uporabe odnosno puštanja u pogon moraju imati energetski certifikat izrađen na način kako je propisano Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada (Narodne novine 81/12, 29/13, 78/13).
Postojeće zgrade ili njihove samostalne uporabne cjeline koje se prodaju moraju imati važeći energetski certifikat i predan na uvid kupcu prije sklapanja ugovora o prodaji od 1. srpnja 2013. godine.
Pojedinačne samostalne uporabne cjeline zgrada koje se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup moraju imati važeći energetski certifikat dostupan na uvid najmoprimcu ili zakupcu, prije sklapanja ugovora o iznajmljivanju, leasingu ili zakupu od 1. siječnja 2016. godine.
ENERGETSKO CERTIFICIRANJE ZGRADE uključuje:
-energetski pregled zgrade
-proračun energetskih potreba zgrade,
-proračun potrebne godišnje specifične toplinske energije za grijanje i hlađenje za referentne klimatske podatke,
-određivanje energetskog razreda zgrade
-izradu energetskog certifikata.

Više informacija na Energetski certifikati